آموزش قدم به قدم تعویض فوم سرد نشیمن مبلمان

فوم سرد یکی از پر سفارش ترین خدمات تعمیر مبل گروه مبل شناس است. افت نشیمن مبل با توجه به کیفیت متریال به کار رفته در آن متفاوت است اما در هر صورت فوم یا اسفنج عمر مفیدی دارد. شما می توانید سفارش تعویض فوم سرد را به ما بسپارید. همچنین می توانید با خواندن این مقاله خودتان دست به کار شوید و در منزل نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

به طور کلی نشیمن مبل ها به یکی از سه مدل زیر ساخته می شود :

۱ – تشک دوبل : منظور از مبل تشک دوبل این است که قسمت نشیمن مبل به راحتی از روی مبل جدا شود. ممکن است نشیمن مبل شما فوم یا اسفنج باشد. در اغلب مدل های مبل می توانید فوم سرد را جایگزین کنید. اما در بعضی مدل های خاص که بسیار محدود هستند فقط باید اسفنج کار شود. در هر صورت مراحل تعویض فوم یا اسفنج یکی است .

۲- تشک ثابت مونتاژ شده به کلاف : این ویژگی تنها در مبلمان راحتی دیده می شود و مبلمان استیل داری این مدل تشک نیستند.اگر تشک مبل شما به نحوی است که می توانید با شکافتن متقال زیر مبل، پیچ های مربوط به قسمت نشیمن را مشاهده کنید، مبل شما از نوع تشک ثابت مونتاژ شده است .

۳- تشک ثابت رویه کوبی شده : این نوع از تشک مبلمان بیشتر در مبل های استیل دیده می شود. مبل هایی مانند فرهی، اتریشی و …

البته در مدل های محدودی از مبلمان راحتی هم این نوع تشک وجود دارد مانند : مبل پفکی، مبل مالزی و …

در این مقاله به آموزش قدم به قدم دو مورد اول می پردازیم . زیرا تعویض فوم یا اسفنج مبلمان با تشک ثابت رویه کوبی شده می بایست توسط رویه کوب انجام شود.

تعویض فوم سرد نشیمن مبلمان تشک دوبل

لوازم مورد نیاز :

فوم سرد  ، تیغ کاتر ، متر ، خودکار ، چسب فوم سرد 

۱- زیپ رویه تشک نشیمن را باز کنید و فوم یا اسفنج را از رویه خارج کنید.

۲- رویه تشک را برعکس کنید به صورتی که تمام قسمت آستری پارچه را ببینید.

۳- عمق، عرض و ارتفاع تشک مبل را اندازه بگیرید. دقت کنید برای این کار رویه بصورت صاف بروی یک سطح هموار قرار داشته باشد تا بتوانید اندازه گیری درستی داشته باشید. توجه کنید که اندازه ها باید از دوخت تا دوخت هر وجه تشک باشد.

۴- ابعاد گرفته شده از سه وجه عمق، عرض و ارتفاع تشک را یادداشت کنید. توجه کنید که ابعاد باید دقیق باشد تا در حین برش و جا انداختن فوم سرد راحت باشید و به مشکل برنخورید.

باتوجه به ابعاد یادداشت شده در مرحله قبل به عمق و عرض ۲ سانت اضافه کنید. برای مثال اگرعمق ۶۰ سانت و عرض ۵۵ سانت را ثبت کردید اکنون باید عمق ۶۲ و عرض ۵۷ را یادداشت کنید.

۵- چنانچه ارتفاع (دیواره) یادداشت شده عدد فرد است یک سانت به آن اضافه کنید. برای مثال اگر ارتفاع تشک مبل شما ۹ سانت است آن را به ۱۰ سانت تغییر دهید و اگر ارتفاع عدد زوج بود نیازی به تغییر ندارد و همان عدد را بنویسد.

۶- اکنون شما ابعاد مورد نیاز برای برش فوم سرد را دارید. این ابعاد را با هم جمع کنید و ببینید چند سانت فوم سرد و با چه ارتفاعی لازم دارید.

نکته مهم : دقت کنید هنگام محاسبه باید تا حد امکان از کل ورق فوم استفاده شود تا کمترین پرت را داشته باشید. همچنین در نظر داشته باشید تکه های مانده از ورق فوم را می توانید با چسب مخصوص به هم بچسبانید.

۷- پس از خرید فوم سرد مورد نظر و چسب ، مطابق با ابعاد گرفته شده در مراحل قبل به وسیله متر و خودکار روی فوم را علامت بزنید و خط کشی کنید. برای برش فوم نیز از تیغ کاتر استفاده کنید.

نکته : تیغ کاتر را طوری روی فوم قرار دهید که برش شما عمود باشد و زاویه دار نباشد.

۸- پس از برش فوم وقت آن رسیده است که آنها را داخل رویه قرار دهید. برای این کار می توانید از یک نفر کمک بگیرید. یک نفر رویه تشک را بگیرد و شما فوم را از عرض تا کنید و داخل رویه قرار دهید. این مرحله به صبر و شکیبایی نیاز دارد بخصوص اگر اولین بار است که این کار را انجام می دهید.

۹- اگر تنها بودید و فردی برای کمک نداشتید می توانید فوم را از عرض تا کنید و بین زانو ها قرار دهید و رویه را با دست گرفته و به آرامی روی فوم بکشید. دقت کنید جا انداختن فوم سرد داخل رویه باید به آرامی انجام شود تا از پاره شدن زیپ جلوگیری شود.

۱۰- پس از جا انداختن فوم درون رویه , زیپ را به آرامی ببندید تا سرزیپ از زیپ جدا نشود. سعی کنید دو طرف زیپ را تا حد امکان به هم نزدیک کنید سپس سرزیپ را حرکت دهید.

۱۱- فوم شما درون رویه قرار گرفته است و ممکن است فرم خوبی نداشته باشد. تشک را با دست حرکت دهید یا وسط تشک را روی یک لبه بگذارید و فشار دهید تا فوم بصورت کامل در محل صحیح رویه قرار بگیرید.

 تعویض فوم سرد نشیمن مبلمان تشک ثابت مونتاژ شده به کلاف مبل

لوازم مورد نیاز :

فوم ، پیچ گوشتی ، دلر ، استپ دستی  ، منگنه  ، متقال ، چسب فوم سرد

۱- مبل را روی زمین وارونه کنید به طوری که بتوانید زیر مبل را مشاهده کنید. پایه یا قسمت پاسنگ را از مبل جدا کنید.

۲- متقال را از کف مبل جدا کنید. توجه کنید اگر می توانید منگنه ها را با فازمتر یا پیچ گوشتی دوسو نازک از متقال خارج کنید تا بتوانید در انتهای کار همان متقال را استفاده کنید.

۳- پس از شکافتن متقال از کف مبل تعدادی پیچ مشاهده می کنید. پیچ هایی که مربوط به مونتاژ قسمت نشیمن مبل است را باز کنید.

نکته : در بعضی مدل های مبل لازم است تمام پیچ ها باز شود و در بعضی دیگر فقط پیچ های مربوط به قسمت نشیمن مبل باز شود.

۴- مبل را برگردانید به طوری که کف مبل روی زمین قرار بگیرد. قسمت نشیمن را جدا کنید.

۵- منگنه ها را خارج کنید تا بتوانید رویه پارچه ای را از نشیمن جدا کنید.

۶- فوم یا اسفنج  قدیمی را از نشمین خارج کنید. مطابق با اندازه های آن، فوم جدید را برش بزنید و فوم را با چسب روی سطح گونی بچسبانید. سعی کنید فوم جدید را از هر سمت یک سانت بیشتر بگیرید زیرا پارچه شما به مرور زمان بر اثر استفاده گشاد شده است.

۷- رویه را روی فوم قرار دهید و روی قید چوبی نشیمن منگنه کنید.

نکته : سعی کنید هنگام منگنه زدن یک مقدار پارچه را بکشید تا حدی که منگنه های جدید یک سانت بالاتر از جای منگنه های قبلی روی پارچه زده شود.

۸- نشیمن مبل شما آمادست و باید روی مبل مونتاژ کنید و در آخر متقال و پایه ها را نصب کنید.

پیشنهاد مبل شناس :

شما می توانید هم زمان با تعویض فوم سرد نسبت به تعویض رویه پارچه ای تشک هم اقدام نمایید. کافی ست با شماره  ۰۲۱۴۴۰۲۵۲۴۶   تماس بگیرید و یا در واتس اپ به شماره  ۰۹۳۸۲۶۰۸۰۰۱  پیام دهید.

4 پاسخ
 1. مهدیه مهاجر
  مهدیه مهاجر گفته:

  سپاس از توضیحات کاملتون من مبلم تشک دوبل بود فوم های داخلش را عوض کردم تونستم خودم انجام بدهم و واقعا عالی شد انگار مبل نو خریدیم .
  سپاس که این مطالب کاربردی و مفید را مینویسید تا توی این شرایط بتونیم خودمون این کارها را در منزل انجام بدهیم با حداقل هزینه

  پاسخ
 2. المیرا
  المیرا گفته:

  سلام چجوری زیپ رویه ها را عوض کنم چندتاش در رفته
  شما تعویض زیپ هم انجام میدین؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.